Začínáte cvičit? Dejte si reálné cíle

Patříte mezi ty, kdo si dali novoroční předsevzetí, že budou pravidelně cvičit? Výborně, udělali jste správně. Výzvou teď však je ve svém odhodlání vytrvat. Jak na to?

Nějčastější chybou, kterou lidé dělají, je, že si nesestaví plán, který by se snažili naplnit. Je chvályhodné, že chcete začít cvičit, ale pokud chcete vydržet, musíte si svoji aktivitu promyslet a nejlépe sepsat na papír. Nemá smysl se přetěžovat. Zvolte hned od začátku takovou frekvenci cvičení, jakou jste schopni udržet v budoucnu. Není tedy příliš dobrý nápad začít chodít v lednu cvičit třikrát týdně, když v duchu víte, že jedno cvičení časem vynecháte, protože nebudete mít čas ani chuť.

Reálné cíle

Základ je tedy stanovit si reálné cíle. Jakmile totiž na začátku přestřelíte, budete mít tendenci cvičení vynechávat a cíle budete postupně snižovat. Správně byste je však měli plnit a to by vám mělo dodávat pocit uspokojení a motivaci do dalšího cvičení.

Cíle by měly být měřitelné

Cíl, že chcete zhubnout, více cvičit nebo posilovat nestačí. Jsou příliš obecné, a proto vás nebudou hnát dál. Ideální cíle jsou takové, které nějak můžete měřit a budete tak vědět, jak na tom jste a budete motivováni k lepším výkonům. Například pokud se rozhodnete pro plavání, je ideálním cílem počet délek bazénu, které za půl hodinu uplavete. S každým cvičením uvidíte, jak se svému cíli přibližujete.

Raději více menších cílů

Při sestavování cvičebního plánu si stanovte raději více menších cílů než jeden velký. Pokud jste nikdy neplavali, nemá smysl snažit se uplavat dvojnásobek délek, než které jste schopni uplavat nyní. Můžete si stanovit dva cíle - chodit plavat každý pátek a uplavat o polovinu délek více než na začátku. Ideální je zapsat si své cíle do kalendáře a barevně si odškrtávat svoje úspěchy. Když cíle dosáhnete, můžete si s potěšením stanovit další.

Ve vaší novoroční snaze vám pomůže článek Jak si sestavit vlastní cvičební plán a Jak se motivovat ke cvičení. Přejeme vám hodně štěstí!

Máte nějaký zaručený tip, jak dodržet svoje novoroční předsevzetí? A jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.