Zápas

Zápas je individuální sport, který ať už v rituálních, či bojových formách provází lidstvo od počátku civilizace, a se kterým se můžeme setkat ve světě v mnoha podobách.

Cílem zápasu je vyřadit protivníka z dalšího boje, což je většinou reprezentováno donucením protivníka dotknout se určitou částí těla kolbiště, či vytlačením z něj. Mluvíme-li o zápasu pak nejčastěji o zápase řecko-římském a volném stylu. Tyto formy zápasu jsou součástí olympijského programu, stejně jako japonské Judo.

Věděli jste?

Než bylo zavedeno bodové hodnocení, zápasy musely pokračovat než jeden zápasník klesl k zemi.

Základní informace

Místo konání: ExCeL
Termín: neděle 5. - neděle 12.8.2012
Medailové události: 18
Sportovci: 344

Zápas je uznávaný jako jeden z nejstarších sportů, poprvé se soutěž v něm konala na starověkých olympijských her v roce708 před Kristem. Na program moderních OH byl zařazen na hrách v Aténách roku 1896.

Základy

Cílem je položit zadní část soupeřových ramen na zem. Zápasy probíhají na podložce, a mohou trvat maximálně po dobu dvou minut, s 30-ti vteřinovými přestávkami mezi jednotlivými zápasy (naráz se mohou konat maximálně 3). Zápas může skončit i dříve, pokud je soupeř položen na záda.

Zápas bude mít dvě základní disciplíny na OH v Londýně 2012: řecko-římský a freestyle.

Řecko-římský zápas figuroval hned na prvních moderních olympijských her v Aténách v roce 1896. Organizátoři doufali, že se tak podaří navázat na tradici starověkých řeckých olympijských her, kde se tento sport se stal velmi populárním. V řecko-římském zápase mají sportovci povoleno používat pouze své vlastní tělesné zbraně a horní část těla k útoku opět na horní partie soupeřovy.

Freestyle zápas byl představen na hrách v St Louis roku 1904. V zápase ve volném stylu mohou konkurenti využívat všechny části svého těla.

Pravidla v zápase žen, který se poprvé objevil na programu her v roce 2004, jsou podobné těm, které se používají ve freestyle mužském zápasu, ale s některými rozdíly (například je zakázán dvojitý úder do hlavy).

Olympijský zápas, historie a současnost

Osm let poté, co byl řecko-římský zápas uveden na prvních moderních olympijských hrách v Aténách v roce 1896, byl zaveden volný zápas na OH v St Louis roku 1904. Zápas žen vstoupil do olympijského programu v Aténách v roce 2004.

V Londýně roku 2012, se zápas uskuteční v Excelu, multifunkční sportovní hale, která bude hostit řadu dalších olympijských a paralympijských sportů.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: