Zhubněte a nemějte přitom hlad

Chcete v novém roce zhubnout, ale už jste vyzkoušeli řadu diet a žádná nepomohla? Možná se zbytečně trápíte hlady. Řada celebrit v čele s modelkou Cindy Crawford nebo herečkou Jennifer Aniston objevila zónovou dietu. Její největší výhodou je, že při ní člověk nikdy nemá hlad.

Zatímco při jiných dietách člověk obvykle hlídá přísun kalorií, v případě zónové diety je kladen důraz na složení stravy. Podle zakladatele diety Barryho Searse jedí lidé příliš mnoho sacharidů. Ideálně by podle něj měly být sacharidy zastoupeny v potravě maximálně čtyřiceti procenty (jiná výživová doporučení mluví obvykle až o dvaceti procentech více), třiceti procenty pak bílkoviny a stejně tak tuky. Důležité je, že takové složení by mělo mít zhruba každé jídlo za den, nejde tedy jíst k obědu převážně tučné jídlo a k večeři něco, co obsahuje samé bílkoviny.

Výhodou zónové diety, že při ní člověk nemá nikdy hlad a to dokonce ani večer. Jako jedna z mála diet totiž doporučuje jíst těsně před spaním. Den je v zónové dietě rozdělen do pěti jídel - snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a malé jídla před spánkem. Další zásadou je, že člověk při každém jídle musí vypít dostatek vody.

Barry Sears doporučuje při sestavování jídelníčku docela jednoduchou zásadu:

  • Třetinu talíře by měly zabírat bílkoviny, například kuřecí prsa bez kůže, tofu, vaječný bílek nebo ryby. Porce by měla odpovídat zhruba velikosti vaší dlaně.
  • Zbytek talíře by měly tvořit zejména zelenina a ovoce. Množství ovoce zónová dieta omezuje, ale v případě zeleniny je benevolentnější.
  • Velmi málo by měl talíř obrazně obsahovat tuků, navíc by měly být samozřejmě zdravé jako například olivový olej. Máslo ani například polotučné mléko zónová dieta nedoporučuje.

Na internetu je mnoho receptů a rad, jak dosáhnout správného rozdělení potravin. Anglicky mluvícím pomůže například oficální stránka zónové diety nebo recepty


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.