Zorbing

Připádá vám kutálení se ze svahu dolů v obrovské kouli jako naprostý nesmysl? Možná to tak na první pohled vypadá, ale ti, kteří zorbing vyzkoušeli, mluví o skvělé zábavě.

Mírně adrenalinový sport zorbing vznikl na Novém Zélandu. Jeho tvůrce Andrew Akers se údajně inspiroval slavnou skicou muže s rozpaženýma rukama Leonarda Da Vinciho, i když někteří s úsměvem podotýkají, že zorbing spíše připomíná běhací kolečko pro křečky.

Zorb je obrovská koule ze speciálního PVC, ve které se člověk kutálí ze svahu dolů. Uvnitř zorbu, který váží asi devadesát kilogramů a může mít průměr až přes tři metry je ještě jedna menší koule. Do té odvážlivec vleze speciálním tunelem. Pak se připoutá a už se může začít kutálet. Zorbovat může člověk i s kamarádem, do koule se vejdou dva lidé zaráz. Příznivci tohoto nevšedního sportu říkají, že ve dvojici je kutálení daleko zábavnější.

Existují dvě varianty koulí, rychlejší a pomalejší. Svahy bývají dlouhé zhruba dvě stě metrů, takže jízda s přípravou tvrá asi čtvrt hodiny.

Pro koho je zorbing nevhodný?

Jelikož je v kouli nutné připoutat se, nedoporučuje se zorbing lidem, kteří měří méně než 150 cm. Kvůli nosnosti koule by zorbing také neměli dělat lidé vážící víc než 95 kilo. V případě, že se rozhodnete zorbovat ve větší kouli ve dvojici, neměl by váhový rozdíl mezi osobami větší než dvacet kilo. (Zorb pro dva má nosnost asi dvě stě kilo.) Zorbování je rozhdoně nevhodné pro těhotné ženy a pro všechny, kteří mají velké zdravotní problémy.

Nebude vám špatně?

Při pohledu na kutálející se lidi, každého rozhodně napadne, že se jim musí pořádně motat hlava být špatně. Přesto všichni tvrdí, že je zorbing báječná věc a že špatně ještě nikomu nebylo. Zorbonauti, jak se lidem v kouli někdy říká, se nemusí bát ani nárazů. Ty perfektně tlumí povrch koule.

Kolik zorbing stojí?

Stejně jako všechny ostatní adrenalinové sporty, není zorbing nejlevnější záležitostí. Za několikaminutovou zábavu zaplatíte nejméně 800 korun. Pokud narazíte na levnější nabídku, měli byste být ostražití, aby byly skutečně dodrženy všechny bezpečností zásady.

Jak koule zastaví?

Zorbing by se měl provozovat v takových přírodních podmínkách, aby se koule sama zastavila o protisvah. Často se také používají záchrané sítě. Některé nedůvěryhodné firmy nabízí obyčejné chycení koule člověkem stojícím na konci trasy, to však rozhodně není bezpečné ani pro zorbonauty, ani pro toho, kdo kouli má chytit.

Aquazorbing

Novinkou je vodní zorbing, tedy koulení se na vodě. Odvážlivec v kouli není připoután, ale snaží se na vodě pohybovat jakým chce směrem. Jelikož je tento úkol velice fyzicky náročný, netrvá waterzorbing déle než sedm minut.

Video

To, že je aquazorbing velice zábavný, dokazuje následující video:

Ukázkou klasického zorbingu je pak toto video:


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.